Seks om dagen virker

04.01

Det areal, der dyrkes frilandsgrøntsager på i Danmark, er fra 2003 til 2009 mere end fordoblet. Kampagner og mode får æren for udviklingen.

Selvom danskernes i den søde juletid måske spiser en anelse mere usundt end, hvad godt er, er der ifølge nye opgørelser fra Danmarks Statistik ikke grund til at være bekymret. For det areal, som der dyrkes frilandsgrøntsager på, er fra 2003 til 2009 mere end fordoblet, fra 7.400 ha i 2003 til 13.700 ha i 2009. Det økologiske areal er alene steget fra 700 ha i 2003 til 1.600 ha i 2009.
- De sidste ti år har vi set en markant vækst i produktionen af grøntsager. Det gælder specielt for rodfrugter som gulerødder, jordskokker, pastinak og broccoli, hvor der er tale om fordoblinger på bare 6-7 år, siger Hanne Paludan, som er innovationschef hos GASA NORD GRØNT, der er Danmarks største salgsorganisation indenfor dansk producerede grøntsager.
Hun understreger, at produktionen ikke er flyttet fra væksthuse til friland. Udviklingen fra ca. 150.000 tons grøntsager i 2000 til ca. 250.000 tons i 2009 er alene sket på friland, fordi danskerne har fået smag for de traditionelle nordiske grøntsager.
- Jeg tror, at kampagner som 6 om Dagen og gourmetkokkenes indflydelse har været stor. Der en stigende efterspørgsel efter sunde fødevarer, som rodfrugter og kål i den grad er, siger Hanne Paludan.

Alternativ julemad
Men rodfrugternes massive vækst skyldes også, at de kan høstes maskinelt, og ikke som f.eks. visse salater og kål, der oftest skal høstes ved håndkraft. Og det har bl.a. fået nogle producenter til at gå den vej, mener hun.
- Det er væsentlig mindre løntungt at producere rodfrugter, fordi de kan høstes med maskine, så det er også en af årsagerne til, at vi ser denne udvikling, siger Hanne Paludan.
Men selvom væksten for rodfrugter har været stor, er der dog også tale om en vis fremgang for kål.
- I julen er det interessant, at der faktisk også har været en vækst på rødkål. Og her mener jeg ikke den syltede. Den nye bølge af nordisk mad har åbnet øjnene hos mange danskere, og det er ikke længere usædvanligt at ovnbage rodfrugter eller spise rå rødkålssalat, når vi fejrer jul, siger Hanne Paludan.


Fakta:

  • I 2003 blev der produceret 54.624 tons gulerødder, mens tallet i 2009 var 91.590 tons.
  • I 2003 blev der produceret 7.438 tons rødkål. I 2009 var tallet 9.278 tons.
    Tallene inkluderer både den konventionelle og økologiske produktion.

Seneste nyt

Om vores madopskrifter

VoresMad.dk er vores måde at servere viden om maden og opskrifter i øjenhøjde med omtanke. Alle retter er gennemtestede med fokus på smagsoplevelsen og indeholder ikke mere fedt eller kalorier end nødvendigt. Fremgangsmåden er så ligetil som muligt, uden brug af unødvendige ingredienser, for mange gryder eller andet, og så har vi krydstjekket fødevaresikkerheden.

Få opskrifter på e-mail

Meld dit til VoresMad.dk's e-mail Opskriftservice og få inspiration til lækre retter hele året rundt.

Du kan få Opskriftservice 1 eller 2 gange om måneden, som det passer dig bedst.